EST Maainfo Maaeluvõrgustiku teenistus Maainfo Maaeluvõrgustik Maainfo UUDISED
 
 
Maainfo
Kontakt
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
Maainfo
MAK 2014-2020 PROJEKTINÄITED
Maainfo
INFOKIRI VÕRGUKIRI
Maainfo
TASKUHÄÄLING "MAAELU JUTUD"
Maainfo
VEEBI TV
Maainfo
NÄITUSED
Maainfo
AVATUD TALUDE PÄEV 2024
Maainfo
ARUKAD KÜLAD
Maainfo
MAAPIIRKONDADE PIKAAJALINE VISIOON
Maainfo
KOHALIKU TOIDU VÕRGUSTIKUD
Maainfo
KESKKOND JA KESTLIKKUS
Maainfo
NAISED MAAPIIRKONNAS
Maainfo
EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIK
Maainfo
INFOMATERJALID
Maainfo
EESTI MAAELUVÕRGUSTIK 2014-2020
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  Maaeluvõrgustiku teenistuse kontaktid
Maainfo

UUDISED

   

MAAELUVÕRGUSTIK: Eesti mahetoodete tutvustamine Berliinis toimunud rahvusvahelise Rohelise Nädala raames

Allikas: Maaeluvõrgustik, Reve Lambur ja Helene Kõiv
31. jaanuar 2012. a

20. - 29. jaanuaril 2012 toimus Berliinis 10-päevane rahvusvaheline toidu-, põllumajandus- ja aiandusmess „Grüne Woche“ („Roheline Nädal“), mis on saanud juba iga-aastaseks traditsiooniks.

Esimene põllumajanduse ja maaelu mess toimus Berliinis 1926. aastal ning seekord viidi messi läbi juba 77. korda. Eelmisel aastal külastas messi ligikaudu pool miljonit inimest. 

Igal aastal on messil ka kindel korraldaja partnerriik, kellel on kohustus ja privileeg hõivata oma riigi toodete tutvustamiseks terve suur hall - sel aastal oli selleks valitud Rumeenia. Järgmisel aastal saab selle au osaliseks Holland.

 

Kindlasti on paljudele toidu- ja põllumajandustootjatele ning kõigile, kes end eestlasena „uhke ja hääna“ tunnevad, rõõmustav ja ootusküllane teada, et samasugune võimalus avaneb Eestil juba 2014. aastal.

Eesti halli vabatahtlikuks abistajaks said ennast registreerida juba kõik, kes messi sel aastal külastasid.

Euroopa Komisjon on oma stendiga Rohelisel Nädalal esindatud olnud juba aastaid, kuid see aasta oli esimene kord, kui Komisjoni stendil olid esindatud ka erinevad liikmesriigid, kes esitlesid seda, mida on Euroopa Liidu toetuse abil korda saadetud. Eelmisel aastal keskenduti vaid kohalike ehk Saksamaa toetust saanud projektide tutvustamisele. Sel aastal oli kõigil liikmesriikidel võimalik vabatahtlikus korras enda projekte Euroopa Komisjoni stendil tutvustada ning kaheksa riiki seda võimalust ka kasutasid: Shotimaa, Soome, Saksamaa, Austria, Eesti, Poola, Ungari ja Luksemburg. Kõige selle juures on hea meel teada, et antud idee autor on Eesti maaeluvõrgustik, kes tegi selle ettepaneku ühel riiklike maaeluvõrgustike töökoosolekul rohkem kui aasta aega tagasi.

Euroopa Komisjoni stendil osalemise üheks eeltingimuseks oli hea saksa keele oskus ning eriti oodatud olid just toiduga seotud projektid. Nende kriteeriumite põhjal alustaski Eesti maaeluvõrgustik Leader tegevusgruppide kaudu Eesti maaelu arengukavast 2007-2013 toetust saanud projektide otsimist. Kokku esitati messile kuue tegevusgrupi projektid, millest valiti välja kaks kõige sobivamat, mille juures oli boonuseks ka selge üldise kontseptsiooni olemasolu.

Väljavalituteks osutusid Triinu Schneideri maheõunamahla tootmine Hiidlaste Koostöökogu tegevuspiirkonnast ning OÜ Taali Mesila mahemee tootmine Partnerite tegevuspiirkonnast. Saksamaale sõitsid kaasa projektide esitlejad Triinu Schneider ja Aili Taal.

Igale liikmesriigile on Euroopa Komisjoni stendil ette nähtud üks tund, mille sisse mahtus ka lühikene Euroopa maaeluvõrgustiku esitlus ning toimus Eesti projektide esitlemine. Eesti päeval tutvustas Euroopa maaelu arengu võrgustik Euroopa maaeluvõrgustiku veebilehel asuvat projektide andmebaasi, kuhu on koondatud erinevate liikmesriikide maaelu arengu programmidest toetust saanud häid projekti näiteid. Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku büroost osalesid messil Reve Lambur ja Helene Kõiv.

<<< Aili Taal ja Triinu Schneider >>>

Euroopa Komisjon omakorda pöördus heade näidete saamiseks Euroopa maaeluvõrgustiku kontaktpunkti poole, kes suhtles riiklike maaeluvõrgustikega. Euroopa ENRD kontaktpunkti esindaja messil oli Anna Augustyn. Euroopa maaeluvõrgustiku Kontaktpunkt koondab häid maaelu arengu programmidest toetust saanud näiteid Euroopa maaelu võrgustiku veebilehel asuvasse  andmebaasi:  , sealt leiab üle 300 projektinäite, sh 17 näidet Eestist.

Saadud õppetunnina võib välja tuua selle, et lisaks esitlustele oleks pidanud ette valmistama tutvustava video koos taustamuusika ja saksa keelsete subtiitritega. Euroopa Komisjoni stendil oli oma toodete müümine keelatud, seega oleks järgmine kord mõttekam tutvustada sellist toodangut, mida oleks võimalik kohapealt - Eesti stendilt - ka endale koju kaasa osta. Küll aga polnud keelatud presentatsiooni käigus huvilistele degusteerimiseks mett ja mahla pakkuda. Siinkohal oleme tänulikud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojale, kes korraldas degusteeritava mee ja mahla transpordi Berliini. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda vastutas Põllumajandusministeeriumi tellimusel Eesti stendi korraldamise eest messil.

Maamajanduse Infokeskuse esindajatel oli võimalus näha ka eelmisel päeval toimunud Austria esitlust, kes rõhutas oma ettekandes just piirkondlikku tootmist, kaubamärgi ja koostöö olulisust. Võrdlusena võib öelda, et meie esitlus ei jäänud austerlastele sugugi alla.

Messi külastajate huvi Eesti mahemee ja -mahla vastu oli täiesti olemas!

 

Mahemee tootja Aili Taali kommentaar ürituse kohta oli täis positiivsust: "Sain mitmeid uusi ideid ja Eesti esindamine on alati hea kogemus. Samuti tekkis erinevaid mõtted tuleviku ehk 2014. aasta osas, kui Eesti on Grüne Woche partnerriik. Siis võiks kindlasti väljas olla ka Eesti Mahe liikmete toodang. Kokkuvõttes on mul on hea meel, et osalesin, sest sain hea ülevaate nii messist kui ka sellest, kuidas Eesti võiks seal 2014. aastal esindatud olla."


LISAINFO:

  • Info messi kohta ja pildid Maamajanduse Infokeskuse veebilehel leiad SIIT
  • Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja 19.01.2012 uudis "Tänavu tutvustab Eesti Berliini Rahvusvahelisel Rohelisel Nädalal (Internationale Grüne Woche) ulukiliha" - www.maainfo.ee/index.php

 

Aprill 2024
Tagasi Edasi
Maainfo

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 8 (548)
METK: Esindusorganisatsioonid võimendavad liikmete häält
MAAELUVÕRGUSTIK: Loodusturism kui elustiiliettevõtlus maapiirkonnas
UUS! Maaelu jutud #15: Sirje Kuusik – Säästvast maaturismist
SA KÜSK: NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
ARIA2024: Kandideerimine projektikonkursile "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu 2024" on avatud!
MAAELUVÕRGUSTIK: Jäätmekäitluse ja ringmajanduse teemaline õppereis Harjumaal
MAAELUVÕRGUSTIK: Põllumajandusjäätmete ja ringmajanduse teemaline seminar-õppereis Pärnumaal
METK: Esitluspäev Airi Külvet FIE’s “Tingimuslikkus ja ökokavad – 2023. aasta kogemus ja muudatused 2024. aastal”
MAAELUVÕRGUSTIK: Teadlase vaade maaelu arengule - ruumiloomest maapiirkonnas - AVALIK SALVESTUS

2 logo maaeluvõrgustikule

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, seminar (at) metk.agri.ee
Maainfo