EST Maainfo Maaeluvõrgustiku teenistus Maainfo Maaeluvõrgustik Maainfo UUDISED
 
 
Maainfo
Kontakt
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
Maainfo
MAK 2014-2020 PROJEKTINÄITED
Maainfo
INFOKIRI VÕRGUKIRI
Maainfo
TASKUHÄÄLING "MAAELU JUTUD"
Maainfo
VEEBI TV
Maainfo
NÄITUSED
Maainfo
AVATUD TALUDE PÄEV 2024
Maainfo
ARUKAD KÜLAD
Maainfo
MAAPIIRKONDADE PIKAAJALINE VISIOON
Maainfo
KOHALIKU TOIDU VÕRGUSTIKUD
Maainfo
KESKKOND JA KESTLIKKUS
Maainfo
NAISED MAAPIIRKONNAS
Maainfo
EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIK
Maainfo
INFOMATERJALID
Maainfo
EESTI MAAELUVÕRGUSTIK 2014-2020
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  Maaeluvõrgustiku teenistuse kontaktid
Maainfo

UUDISED

   

MAAELUVÕRGUSTIK: Põhja- ja Baltimaade Leader rahvusvaheliste koostööprojektide konkurss - kandideerimine avatud!

Allikas: Maaeluvõrgustik
2. aprill 2013. a

Parimate Leader-meetme rahvusvaheliste koostööprojektide konkurss on nüüd projektid esitamiseks avatud. Projekte konkursil osalemiseks saab esitada kuni 17. maini 2013.a.

Tegu on Põhja- ja Balti riiklike maaeluvõrgustike ühise ettevõtmisega, kus osalevad Läti, Leedu, Poola, Rootsi, Soome, Taani ja Eesti. Konkursi peakorraldaja on Eesti maaeluvõrgustik. Parimad valitakse viies kategoorias ja kandideerida saavad kõik Leader rahvusvahelised koostööprojektid, kus vähemalt üks partneritest on eelpoolnimetatud riikidest.

Põhja- ja Baltimaade Leader koostööprojektide konkursi eesmärgid

  • Rõhutada rahvusvahelise koostöö (TNC) olulisust Põhja- ja Baltimaades maaelu arengus;
  • Leida ja tutvustada rahvusvaheliste koostööprojektide edulugusid, kus Põhja- ja Baltimaade tegevusgrupid on osalenud;
  • Teavitada laiemat avalikkust huvitavatest tegevustest, mida koostöös on tehtud ja mida saaks tulevastes koostööprojektides edasi arendada;
  • Tunnustada aktiivseid Põhja- ja Baltimaade kohalikke tegevusgruppe ning inspireerida ka teisi tegevusgruppe uuel programmperioodil (2014-2020) rahvusvahelise koostööga jätkama;
  • Tugevdada Leaderi rolli Euroopa Liidu Läänemere strateegia rakendamisel.

Mis on rahvusvaheline Leader-meetme koostööprojekt?

Leader rahvusvaheline koostööprojektis peab koostöös osalema vähemalt üks kohalik tegevusgrupp, kelle koostööpartneriks saab olla teise liikmesriigi või kandidaatriigi kohalik tegevusgrupp. Koostööprojektide, nagu ka piirkonnas tehtud projektide, kaudu viib Leader kohalik tegevusgrupp ellu oma piirkonna strateegiat. Koostööprojektide partneriks võivad olla ka organisatsioonid väljas pool Euroopa Liidu liikmeriike, kes tegutsevad kohalike tegevusgruppide põhimõtetel st piirkonnal on arengustrateegia ja tegutsetakse kolme sektori partnerlusel. Koostööpartnerite arv ühes projektis ei ole piiratud.

Euroopa Liidus on Leader programmi raames võimalik teha rahvusvahelist koostööd alates 1994. a (LEADER II). Veelgi suurenes rahvusvaheliste projektide osakaal LEADER + (2000-2006) perioodil ja käesoleval perioodil, Leader-peavoolu perioodil (2007-2013) on selle osatähtusust veelgi rõhutatud. Loodetud on koguni, et iga Leader kohalik tegevusgrupp osaleks vähemalt ühes rahvusvahelises koostööprojektis.

Tegevusgrupid saavad teha koostööprojekte nii riigi siseseid kui ka rahvusvahelisi Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondi (EAFRD) vahenditest. Koostöö edendamiseks maapiirkondade vahel on nii Euroopa Komisjoni kui liikmesriikide poolt korraldatud mitmeid üritusi. Leader koostöö tegevustel on abiks ka Euroopa maaelu arengu võrgustiku (ENRD) tegevused, edulugusid kajastatakse vastavates andmebaasides ja trükistes.

Euroopa Komisjoni andmebaasis, mis kajastab 2007-2013 perioodi Leader-meetme rahvusvahelisi koostööprojekte on 2013.a aprilli alguseks kõikide liikmesriikide lõikes registreeritud 326 ja see number uueneb pidevalt. Põhja- ja Baltimaadel on osalus üle 160 projektis. Projekte on tehtud kõige enam maaturismi, noortetöö, kultuuri, kohaliku toidu, jt maaelu edendamiseks olulistel valdkondade arendamisel.

Informatsioon Euroopa maaelu arengu võrgustiku (ENRD) kodulehel: http://enrd.ec.europa.eu/leader/leader/en/transnational-cooperation_en.cfm

Leader rahvusvahelise koostööprojektid Eestis

Eesti esimene Leader rahvusvaheline koostööprojekt, mis oli kultuuripärandi teemaline ja seal osalesid Järva Arengu Partnerid ja kaks Tšehhi kohalikku tegevusgruppi, sai alguse 2009. aastal. Tänaseks on Eesti osalusel tehtud 25 rahvusvahelist projekti. Siinkohal tuleb teha vahet rahvusvahelistel koostööprojektidel ja kohalike tegevusgruppide rahvusvahelisel suhtlemisel. Viimast on olnud kordades rohkem kui ametlikke projekte. Koostööd on tehtud kõige enam naabri Soomega, järgnevad Taani, Rootsi, Leedu, Läti - kuid ka kaugemate maapiirkondadega nagu Austria, Itaalia, Portugal, Luksemburg ja Prantsusmaa. Väljastpoolt Euroopa Liitu on partneriteks olnud Venemaa ja Norra.

Lisainformatsioon: www.maainfo.ee/index.php?page=3406

Põhja- ja Baltimaade maaeluvõrgustikest

Põhja- ja Baltimaade maaeluvõrgustike regulaarne koostöö ulatub 2008. aasta veebruarisse, kui Seinäjoel toimus esimene Taani, Rootsi, Soome, Ahvenamaa ja Eesti maaeluvõrgustike töökohtumine. Kui siinkohal meenutada, et maaeluvõrgustikud maaelu arengukavade abistruktuuridena loodigi kõikidesse liikmesriikidesse alles alates 2007. aastast, siis tegelikult hakati lähimate naabritega lähemalt lävima kohe. Ring laienes ning teisel kohtumisel, mis toimus Eestis olid kohal ka Läti ja Leedu kolleegid. Sellest ajast on kohtutud regulaarselt kaks korda aastas, lisaks kohtumised üleeuroopalistel üritustel.

Põhja- ja Baltimaade maaeluvõrgustike viimane töökohtumine: www.maainfo.ee/index.php?id=1962&page=3394&

Kuidas Põhja- ja Baltimaade Leader koostööprojektide konkursil osaleda

Konkursil saavad osaleda kõik Põhja- ja Baltimaade osalusel toimunud Leader koostööprojektid perioodil 2007-2013. Projektide konkursile esitajate ring ei ole piiratud, kuid kuna kandideerimiseks tuleb täita vorm, kus küsitakse üsna detailset infot, siis kõige tõenäolisemalt saab esitajaks olla kohalik tegevusgrupp ise. Esitatav projekt ei pea olema täielikult lõpuni viidud, kuid olulised tegevused või esimesed etapid peaksid olema ellu viidud. Kuna konkurss on rahvusvaheline siis kõik vormid tuleb täita ja esitada inglise keeles.

Konkursile ootame projekte viies kategoorias:

  • Noorte projektid - projektid, mis on seotud noortele või lastele tegevuste mitmekesistamisega maapiirkonnas või oma kogukonnas, kuid ka noorte ettevõtluse arendamisega seotud tegevused.
  • Turismi projektid - maaturismi arendavad projektid.
  • Kultuuri projektid - projektid, mis arendavad nii kaasaegse kui ka rahvakunsti alast koostööd.
  • Kohaliku piirkonna arenguprojektid - siia sobivad nii külaarengu teema, kuid ka piirkonna teenuste ja maaettevõtluse mitmekesistamise teemalised projektid.
  • Kohalikud ressursi kasutamise ja keskkonna projektid – oodatud on kohaliku tooraine sh kohaliku toidu, alternatiivsete energiaallikate ja keskkonna teemalised projektid.

Iga projekti juurde oodatakse vähemalt viit kvaliteetset fotot, mis on varustatud pealkirja ja foto autoriga. Fotode edastamisel tuleb arvestada, et esitatud fotosid kasutatakse konkursi veebilehel, trükistes ja esitlustes tasuta.

Konkursile esitatud projektidest iga kategooria neli parimat pannakse konkursi jaoks koostatavasse trükisesse. Plaanis on anda välja inglise keelne ja hiljem ka eestikeelne konkurssi kajastav trükis. Parimad projektid pannakse ka veebilehele koos kirjeldustega, teised vähemalt põhiinfoga.

Võrgustike esindajatest komisjon teeb esimese valiku juunis, kui kuulutatakse välja neli parimat igas kategoorias. Siis avatakse ka veebipõhine rahva lemmiku projekti valimine. Viimase valiku tegemiseks koguneb spetsiaalne komisjon septembri alguses ning viis parimat kuulutatakse välja 26. septembril toimuval pidulikul üritusel Tallinnas.

Täpsem info projektide esitamise kohta ja vastavad vormid on leitavad Konkursi veebilehelt www.maainfo.ee/LeaderTNC

 

Aprill 2024
Tagasi Edasi
Maainfo

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Toiduvõrgustike info - 19. aprill 2024 (4/2024)
EPKK ootab kodumaiseid toidutootjaid Pääsukesemärki taotlema
TALULIIT: Suur talutoidu laat "MAA TULEB LINNA" tuleb esmakordselt Tartumaale ja ootab osalema talutoidu tootjaid
MES-i kriisilaenu meetme sihtgrupp laienes ja taotluste vastuvõtu periood pikenes
EMÜ: Maaülikool on põllumajanduse ja metsanduse valdkonnas maailmas paremuselt 54. ülikool
MAAELUVÕRGUSTIK: Arukate külade kogumik toob fookusesse kogukonnapõhised ja nutikad ettevõtmised Eesti maapiirkondadest
TOIDULIIT: Aastakonverentsil auhinnati Eesti parimaid toiduaineid
REM: 2024. aastal kannavad Eesti toidupiirkonna tiitlit Saaremaa, Muhu ja Ruhnu
LEADER infokiri 2024 (nr 4/133)
MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 8 (548)
MAAELUVÕRGUSTIK: Loodusturism kui elustiiliettevõtlus maapiirkonnas
UUS! Maaelu jutud #15: Sirje Kuusik – Säästvast maaturismist
SA KÜSK: NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
ARIA2024: Kandideerimine projektikonkursile "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu 2024" on avatud!
MAAELUVÕRGUSTIK: Jäätmekäitluse ja ringmajanduse teemaline õppereis Harjumaal
MAAELUVÕRGUSTIK: Põllumajandusjäätmete ja ringmajanduse teemaline seminar-õppereis Pärnumaal
METK: Esitluspäev FIE Airi Külvet juures “Tingimuslikkus ja ökokavad – 2023. aasta kogemus ja muudatused 2024. aastal”

2 logo maaeluvõrgustikule

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, seminar (at) metk.agri.ee
Maainfo