EST Maainfo Maaeluvõrgustiku teenistus Maainfo Maaeluvõrgustik Maainfo UUDISED
 
 
Maainfo
Kontakt
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
Maainfo
MAK 2014-2020 PROJEKTINÄITED
Maainfo
INFOKIRI VÕRGUKIRI
Maainfo
TASKUHÄÄLING "MAAELU JUTUD"
Maainfo
VEEBI TV
Maainfo
NÄITUSED
Maainfo
AVATUD TALUDE PÄEV 2024
Maainfo
ARUKAD KÜLAD
Maainfo
MAAPIIRKONDADE PIKAAJALINE VISIOON
Maainfo
KOHALIKU TOIDU VÕRGUSTIKUD
Maainfo
KESKKOND JA KESTLIKKUS
Maainfo
NAISED MAAPIIRKONNAS
Maainfo
EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIK
Maainfo
INFOMATERJALID
Maainfo
EESTI MAAELUVÕRGUSTIK 2014-2020
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  Maaeluvõrgustiku teenistuse kontaktid
Maainfo

UUDISED

   

MAAELUVÕRGUSTIK: EL ühise põllumajanduspoliitika tuleviku teatise kohta läbiviidud avaliku konsultatsiooni esialgsed tulemused

Allikas: Marko Gorban, Põllumajandusministeerium ning Reve Lambur, maaeluvõrgustiku üksus
15. veebruar 2011. a

Käesolev aasta on Euroopa Liidu järgmise eelarveperioodi (2014-2020) sh ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) tuleviku seisukohalt oluline, sest Euroopa Komisjon tuleb välja järgmise programmiperioodi eelarve ettepanekuga ning õigusaktide eelnõudega, mis on aluseks erinevate poliitikate alusel antavate toetuste õiguslikule raamistikule.

Hetkel on arutelud käimas tulevase ÜPP eesmärkide ja stsenaariumide üle, mille Euroopa Komisjon on välja pakkunud novembris avalikustatud ÜPP tuleviku teatises. Seadusandlike ettepanekute väljatöötamise üheks osaks on mõjuhinnang. Mõjuhinnang viiakse läbi kõigi olulisemate Komisjoni algatuste puhul ning see peaks andma analüütilise aluse otsuste tegemiseks.

2010. a 23. novembrist kuni 2011. a 25. jaanuarini toimus Euroopa Komisjoni poolt korraldatud avalik konsultatsioon ÜPP teatise mõjuhinnangu kohta. Konsultatsiooni raames oodati seisukohti ÜPP tuleviku stsenaariumide, mõjude ning seire ja hindamise kohta, konsultatsioon põhines 11 etteantud küsimusel. Pikemalt saab lugeda avalikust konsultatsioonist 18. jaanuaril 2011 Võrgukirjas nr 2 ilmunud artiklist.

Esmakordselt esitleti mõjuhinnangu avaliku konsultatsiooni esialgseid tulemusi 10. veebruaril 2011 toimunud Euroopa maaelu arengu võrgustiku koordinatsioonikomitee 6. istungil.

Kokku esitati 450 arvamust

Kokku saadeti Euroopa Komisjonile 450 arvamust, millest üle poole esitati põllumajandusorganisatsioonide poolt, aktiivsed olid ka erinevad keskkonnaorganisatsioonid ja teadusasutused. Kõige enam arvamusi esitati Lätist (103), Saksamaalt (95) ja Suurbritanniast (23). Eestist esitati konsultatsiooni raames 2 arvamust. Avaliku konsultatsiooni tulemused lisatakse hiljem mõjuhinnangu raportile, mis tavaliselt hõlmab endas järgmisi osasid – protsess ja konsultatsioon, probleemi defineerimine ja eesmärgid, stsenaariumid, mõjude analüüs, stsenaariumide võrdlus, seire ja hindamine.

Komisjoni siseselt on mõjuhinnangu tarvis kokku pandud töögrupp, kuhu kuuluvad 19 erineva direktoraadi esindajad. Mõjuhinnang on Komisjonil kavas esitada koos õigusaktide eelnõudega käesoleva aasta suvel. Sellele eelneb Komisjoni ettepanek finantsperspektiivi osas selle aasta juunis.

Üle-euroopalised organisatsioonid, kes oma panuse andsid olid mh Euroopa Noortalunike Nõukogu (CEJA), Euroopa Põllumajandusorganisatsioonide Komitee (COPA), Birdlife International, Euroopa Kohalike ja Piirkondlike Omavalitsuste Nõukogu (CCRE/CEMR), Euroopa Leader tegevusgruppide ühendus (ELARD), Maaelu-Keskkonna-Arengu Rahvusvaheline Assotsiatsioon (R.E.D.), Euroopa Maapiirkondade Partnerlus (PREPARE), Euroopa Mägipiirkondade Assotsiatsioon (EUROMONTANA), Euroopa Regioonide Assamblee (AER), Euroopa Maaomanike Organisatsioon (ELO), Euroopa Toidu-, Põllumajandus- ja Turismisektori Ametiühingute Föderatsioon (EFFAT).

Arvamuste paljusus

Enamus organisatsioone nõustus tuleviku ühise põllumajanduspoliitika eesmärkidega (elujõuline toiduainetööstus; loodusvarade jätkusuutlik majandamine ja kliimameetmed; tasakaalustatud territoriaalne areng). Osad organisatsioonid leidsid, et erinevaid stsenaariume tuleks senisest detailsemalt kirjeldada, samas suurem osa neist pidas kõige tasakaalustatumaks teist väljapakutud stsenaariumi (ehk integratsiooni stsenaariumi). Mitmed organisatsioonid olid oma spetsiifikast lähtuvalt seisukohal, et teatud valdkondadele ei ole ÜPP teatises ja konsultatsioonipaberis piisavalt tähelepanu pööratud, nt vanuselisele struktuurile, Leader-lähenemisele, keskkonnale jne.

Maaeluvõrgustike roll

Maaeluvõrgustike tegevus ja panus oli antud avaliku konsultatsiooni läbiviimisel väga erinev. Heade näidetena võib eraldi välja tuua Soome, kes tõlkis konsultatsioonipaberi soome keelde ning neil oli eraldi veebilehekülg, Hispaania maaeluvõrgustik tegi kõikidest saadud arvamustest ühise kokkuvõte, mis saadeti Euroopa Komisjonile, Portugalis käis koos eraldi ekspertgrupp, Lätis korraldati selle-teemalisi arutelusid piirkondlikult. Enamus maaeluvõrgustikke edastas info oma kanaleid pidi ning seejärel saatsid asjast huvitatud oma arvamused otse Euroopa Komisjonile. Eelkõige on võrgustikel selles protsessis olnud sõltumatu diskussiooni platvormi pakkumise roll täita.

Ka Eestis toimuvad juba 2009. a teisest poolest ÜPP tuleviku arutelud, mida korraldatakse Põllumajandusministeeriumi ja maaeluvõrgustiku üksuse koostöös. Viimane selleteemaline seminar toimus detsembris. Seminaride ja kaasamisega on kavas jätkata ka 2011. aastal.

2011. a I poolaastal on kavas järgmised ÜPP tulevikuga seotud üritused:

  • 9. märts 2011 – ÜPP ja Leader, Põllumajandusministeeriumi suures saalis, info seminari kohta www.maainfo.ee...
  • 6. aprill 2011 – ÜPP tuleviku teemaline aruteluseminar, Põllumajandusministeeriumi väikeses saalis, esialgne info seminari kohta www.maainfo.ee...
  • 15. juuni 2011 – ÜPP tuleviku teemaline konverents, Tartus Dorpati Konverentsikeskuses, esialgne info www.maainfo.ee...

LISAINFO:

EL ühise põllumajanduspoliitika tuleviku kohta on koondatud info Maamajanduse Infokeskuse veebilehel www.maainfo.ee...

Aprill 2024
Tagasi Edasi
Maainfo

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Toiduvõrgustike info - 19. aprill 2024 (4/2024)
EPKK ootab kodumaiseid toidutootjaid Pääsukesemärki taotlema
TALULIIT: Suur talutoidu laat "MAA TULEB LINNA" tuleb esmakordselt Tartumaale ja ootab osalema talutoidu tootjaid
MES-i kriisilaenu meetme sihtgrupp laienes ja taotluste vastuvõtu periood pikenes
EMÜ: Maaülikool on põllumajanduse ja metsanduse valdkonnas maailmas paremuselt 54. ülikool
MAAELUVÕRGUSTIK: Arukate külade kogumik toob fookusesse kogukonnapõhised ja nutikad ettevõtmised Eesti maapiirkondadest
TOIDULIIT: Aastakonverentsil auhinnati Eesti parimaid toiduaineid
REM: 2024. aastal kannavad Eesti toidupiirkonna tiitlit Saaremaa, Muhu ja Ruhnu
LEADER infokiri 2024 (nr 4/133)
MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 8 (548)
MAAELUVÕRGUSTIK: Loodusturism kui elustiiliettevõtlus maapiirkonnas
UUS! Maaelu jutud #15: Sirje Kuusik – Säästvast maaturismist
SA KÜSK: NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
ARIA2024: Kandideerimine projektikonkursile "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu 2024" on avatud!
MAAELUVÕRGUSTIK: Jäätmekäitluse ja ringmajanduse teemaline õppereis Harjumaal
MAAELUVÕRGUSTIK: Põllumajandusjäätmete ja ringmajanduse teemaline seminar-õppereis Pärnumaal
METK: Esitluspäev FIE Airi Külvet juures “Tingimuslikkus ja ökokavad – 2023. aasta kogemus ja muudatused 2024. aastal”

2 logo maaeluvõrgustikule

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, seminar (at) metk.agri.ee
Maainfo