EST Maainfo Maaeluvõrgustiku teenistus Maainfo Maaeluvõrgustik Maainfo UUDISED
 
 
Maainfo
Kontakt
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
Maainfo
MAK 2014-2020 PROJEKTINÄITED
Maainfo
INFOKIRI VÕRGUKIRI
Maainfo
TASKUHÄÄLING "MAAELU JUTUD"
Maainfo
VEEBI TV
Maainfo
NÄITUSED
Maainfo
AVATUD TALUDE PÄEV 2024
Maainfo
ARUKAD KÜLAD
Maainfo
MAAPIIRKONDADE PIKAAJALINE VISIOON
Maainfo
KOHALIKU TOIDU VÕRGUSTIKUD
Maainfo
KESKKOND JA KESTLIKKUS
Maainfo
NAISED MAAPIIRKONNAS
Maainfo
EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIK
Maainfo
INFOMATERJALID
Maainfo
EESTI MAAELUVÕRGUSTIK 2014-2020
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  Maaeluvõrgustiku teenistuse kontaktid
Maainfo

UUDISED

   

MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 7 (478)

Allikas: Maaeluvõrgustik
31. mrts 2021. a

 
 
 
 
 
 
 
 

@VÕRGUKIRI

31. märts 2021 nr 7/478

 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOOKUSES!

 
 

Meie imelised maapiirkonnad. Pildista ja jaga!

 
 
 

Põllumajandusuuringute Keskus kutsub üles liituma maaelu pildipangaga. Facebooki platvormile on loodud avalik grupp "Maaelu pildipank", kuhu on kõigil huvilistel võimalus lisada oma fotojäädvustusi maaelust.

 
 

Maaelu pildipanga eesmärk on koguda ja levitada Eesti maaelu ning maamajandusega seotud fotosid, tuues esile maaelu mitmekülgsust ning aidata kaasa maaelu positiivse kuvandi kujundamisele.

 

"Eestimaa on täis tegusaid inimesi, kes on oma kätega loonud rohkelt ilu ja aidanud kaasa Eesti arengule. Eesti maaelu ja inimeste tegevused väärivad jäädvustamist. Kutsun kõiki jagama põnevaid märkamisi, ideid, tegemisi – jagame ilu, anname inspiratsiooni ja motiveerime üksteist!" innustab maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja Reve Lambur pildipangaga liituma.

Loe edasi >>

Mesilasteraapia tuba  uuendus mesindusvallas

Kodukant Läänemaa piirkonnas tegutsev Emesi OÜ projekt "Mesilasteraapia tuba" on hea näide sellest, kuidas mitte loorberitele puhkama jääda. Pidev uuendusmeelsus, lai visioon ja toodete/teenuste variatsiooni laiendamine on toonud edu.

 

Emesi OÜ eesotsas on kirglik mesinik Andres Tamla, kes ei tegele ainult mee tootmisega, vaid jagab spetsialistina oma teadmisi ka teiste mesinikega, pakkudes konsultatsioone ja esinedes lektorina seminaridel-õppepäevadel.

Loe edasi >>

 
 
 

Mis toimub Eestis?

 
 

13 Eesti tegevusgruppi valmistavad LEADER-koostööprojekti raames ette Arukate külade arenguprogrammi. Arenguprogrammis osalevad 24 konkursi raames välja valitud küla/piirkonda. TASi piirkonnast osalevad Luunja vald ja Ulila alevik. Arenguprogrammi algusajaks on kavandatud 2021. a juunikuu.

Loe edasi>>

 

Euroopa maaeluvõrgustik (ENRD) korraldas juba kolmandat aastat järjest projektinäidete konkurssi "Inspireeriv maaelu". Esimest korda pääses konkursi finalistide hulka ka Eesti projekt  "Teadmussiirde pikaajaline programm mahepõllumajanduse tegevusvaldkonnas", mille juhtpartner on Eesti Maaülikool. Eesti projekt toodi rahvusvahelise žürii poolt eraldi esile.

Loe edasi>>

 

Rõõmus uudis - Eesti toidu programm jätkub!

Paastumaarjapäeval, 25. märtsil toimus rahvusvaheline veebikonverents “Läänemere maade kohalik toit”, kus räägiti erinevate riikide headest kogemustest kohaliku toidu turustamisel nii äriklientidele kui ka lõpptarbijatele.

Konverents võttis kokku 3-aastase koostööprojekti "Baltic Sea Food" tulemused, kus osales kümme Läänemere-äärset riiki. 

Loe edasi>>

 
 

Tulevased sündmused

 
 

Värsked maaeluvõrgustiku infokirjad

 
 

Maaeluministeeriumi haldusala ja PRIA uudised

 

Koostööpartnerite uudised

 
 
 

Mis toimub Euroopas?

ARUKAD KÜLAD: Euroopa Liidu maapiirkondade kontseptsioon, probleemid ja väljavaated

Euroopa Parlament on pannud kokku ülevaate, kus vaadeldakse arukate külade kontseptsiooni, probleeme ja väljavaateid ELi maapiirkondades.

Dokumendist leiate infot arukate külade, teabeallikate ja rahastamisvõimaluste kohta, vaadeldakse poliitraamistikku ning tehakse kokkuvõte poliitikatest ja sidusrühmade seisukohtadest.

Loe edasi>>

 
 

Loe projekti EURAKNOS viimast uudiskirja, mis on tõlgitud ka eesti keelde.

Loe uudiskirja>>

Saa teada, millega tegeleb EUREKA ja loe projekti esimest uudiskirja, mis on tõlgitud ka eesti keelde.

Loe uudiskirja>>

 

Käima on läinud projektikonkurss nõustamise digitaliseerimise edendamiseks. Taotluste esitamise tähtaeg on teisipäeval, 13. aprill.

Loe edasi>>

Tutvu FAIRSHARE infokirja 5. väljaandega.

Loe edasi>>

 
 

Euroopa Komisjon andis välja uue veebipõhise materjali, milles antakse ülevaade sellest, kuidas sidususpoliitika saab maapiirkondi toetada.

Loe edasi>>

Uus Euroopa Innovatsiooninõukogu aitab ühendada teaduse ja innovatsiooni

Euroopa Komisjon tutvustas tänasel veebiüritusel uut Euroopa Innovatsiooninõukogu, mille eelarve aastatel 2021–2027 on üle 10 miljardi euro ning millega toetatakse uute murranguliste lahenduste väljatöötamist ja kasutuselevõttu

Loe edasi>>

Avalikud konsultatsioonid

 
 

Avatud on ka konsultatsioon - ELi eesmärgid taastamaks Euroopa looduslikku mitmekesisust. Vastata saab kuni 5. aprillini.

Loe edasi>>

Avalik konsultatsioon ELi metsandusstrateegia teemadel

Euroopa roheleppe teemalises teatises anti teada, et Komisjon töötab välja uut ELi metsastrateegiat 2021+. Strateegia põhineb ELi 2030. aasta bioloogilise mitmekesisuse strateegial, hõlmab kogu metsatsüklit ja edendab erinevaid metsadega seotud teenuseid. Oma arvamust saab avaldada kuni 19. aprillini.

Loe edasi>>

 

Euroopa Komisjon alustab arutelu vananeva elanikkonna mõju üle

Euroopa Komisjon andis välja rohestamise teemalise dokumendi, et käivitada ulatuslik poliitiline arutelu Euroopa vananeva ühiskonna väljakutsete ja võimaluste üle. Selles kirjeldatakse demograafilise suundumuse mõju majandusele ja ühiskonnale ning kutsutakse avalikkust üles avaldama oma arvamust selle kohta, kuidas sellele olukorrale reageerida. Vastuseid oodatakse kuni 21. aprillini.

Loe edasi>>

Avatud on uue ELi mullastrateegia teemaline avalik konsultatsioon. Vastata saab kuni 27. aprillini.

Loe edasi>>

 
 

Tulevased sündmused

  • 21.04 - Konverents "Väljakutsed ja lahendused võitlemaks maapiirkonna vananemisega Euroopas"
     
  • 26.04 - ENRD LEADER temaatiline seminar "Lihtsustatud LEADER rahastamine – lihtsustatud kuluhüvitamisviiside kasutamine üleminekuperioodil  ja ÜPP strateegiakavades"
 

Põllumajandusest

 
 

Komisjon tutvustas mahepõllumajandusliku tootmise arendamise tegevuskava. Selle üldine eesmärk on edendada mahepõllumajanduslike toodete tootmist ja tarbimist, saavutada 2030. aastaks eesmärk, mille kohaselt peaks mahepõllumajanduse alla kuuluva põllumajandusmaa osakaal olema 25% kogu põllumajandusmaast, ning suurendada märkimisväärselt mahepõllumajandusliku vesiviljeluse mahtu.

Loe edasi>>

 

2020 on ELi põllumajanduse ja toiduainete kaubanduse stabiilsuse aasta Vaatamata raskele ülemaailmsele kaubanduskeskkonnale säilitas ELi põllumajandus- ja toidukaubandus kogu 2020. aasta stabiilse kasvu.

Loe edasi>>

 
 

EL põllumajandustoodete ja toidu geograafilised tähised ja päritolunimetused:

 
 

Kaitstud päritolunimetus Itaalias: Kaitstud päritolunimetust "Pistacchio di Raffadali" on õigus kasutada liigile Pistacia terebinthus poogitud sordi 'Pistacia vera' kultivari 'Napoletana', tuntud ka nime all 'Bianca' või 'Nostrale', koorega või kooritud viljadest saadud toote kohta.

 
 
 

Vaata kõiki andmebaasi kandeid SIIT

 

Keskkonnauudised

 
 

Turvalised ja vastupidavad metsad: Komisjon töötab kulutulekahjude ennetamiseks Euroopas ja kogu maailmas

Loe edasi>>

 
 

Komisjon loob virtuaalse tolmeldajate pargi, kus saab läbi virtuaalreaalsuse näha, milline oleks maailm ilma tolmeldajateta.

Loe edasi>>

 
 
 

Ilmunud on Keskkonnapoliitika teadusalase uudiskirja uus 558. number
Loe uudiskirja>>

 
 

Nanopestitsiidid võivad suurendada toidutootmist - kuid kas need on keskkonnasõbralikud?
Kui maailma rahvaarv suureneb, suureneb ka vajadus keskkonnasäästlike toiduainete tootmise viiside suurendamiseks. Nanotõrjevahendite populaarsus kasvab, sest tundub, et väiksemate koguste kasutamisel on võimalik saavutada samu tulemusi kui traditsioonilistel agrokeemiatoodetel. Regulatiivsetes ja ökotoksikoloogilistes uuringutes on siiski lüngad.

 

Ringmajandus - pöörame tähelepanu võimalikele tagasilöögiefektidele

Ringmajanduse eesmärk on vähendada looduslike toormaterjalide kasutamist, taaskasutades materjale nii palju kui võimalik. Värskes uuringus uuritakse, millist tüüpi Euroopa leibkonnad rakendavad ringmajanduslikke tarbimisharjumusi ning kuidas see kajastub nende ökoloogilises jalajäljes.

 
 

Mootortransport: rongi-, lennuki-, maantee- või laevatransport – mis on kõige rohelisem?

Euroopa Keskkonnaameti (EEA) täna avaldatud kahe transpordi- ja keskkonnauuringu kohaselt on rong endiselt kõige keskkonnahoidlikum reisijate mootortranspordi liik Euroopas, võttes kokkuvõtvalt arvesse kasvuhoonegaaside heite ja võrdluse auto või lennukiga.

Loe edasi>>

 
 
 

39% Euroopa Liidust on kaetud metsaga

2020. aastal oli ELil hinnanguliselt 159 miljonit hektarit metsa. Pindala on alates 1990. aastast kasvanud peaaegu 10% (145 miljonit hektarit). Kõige rohkem metsi on Soomes (66%), järgmisena Rootsi (63%) ja Sloveenia (61%) ning neljandal kohal on Eesti (54%).

Loe edasi>>

 
 
 

Majandusuudised

 
 

Euroopa tulevik sõltub maapiirkondadega suhtlemisest
Jätkusuutlikkuse suurendamiseks peab tegema rohkem koostööd linnapiirkondadega, ütleb EMSK

Loe edasi>>

 
 
 

Komisjon tegi ettepaneku eraldada 4,5 miljonit eurot Eesti turismitöötajate toetamiseks

Loe edasi>>

 

Muud põnevat!

 
 

Ilmunud on märtsikuu Euroopa Lairiba uudiskiri, mis on tõlgitud ka eesti keelde.

Loe edasi>>

 

Euroopa Kodaniku auhind 2021

Euroopa Kodaniku auhind tunnustab algatusi, mis aitavad edendada Euroopa koostööd ja meie ühiseid väärtusi. Kandideeri või nomineeri projekt enne 29. aprilli.

Loe edasi>>

 
 
 
 
 

Avatud talude päeva 2021 infovebinar - Põllumajandus- ja Toiduamet annab nõu

31.03

 

Avatud talude päeva 2021 infovebinar - MTÜ Eesti Maaturism annab nõu

30.03

 

Maaelu pikaajalise visiooni ideekorje kokkuvõtted
18.03

 
 
 
 
 

Kogume kokku uudiseid, põnevaid artikleid ja projektinäiteid selle kohta, kuidas Eesti ja Euroopa maapiirkonnad praeguse COVID-19 viiruse laialdase levikuga toime tulevad.
Loe edasi>>

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Põllumajandusuuringute Keskus

Maaeluvõrgustikutöö osakond

Jäneda, Tapa vald, Lääne-Virumaa

73602

 
 
 
 

Aprill 2024
Tagasi Edasi
Maainfo

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Toiduvõrgustike info - 19. aprill 2024 (4/2024)
EPKK ootab kodumaiseid toidutootjaid Pääsukesemärki taotlema
TALULIIT: Suur talutoidu laat "MAA TULEB LINNA" tuleb esmakordselt Tartumaale ja ootab osalema talutoidu tootjaid
MES-i kriisilaenu meetme sihtgrupp laienes ja taotluste vastuvõtu periood pikenes
EMÜ: Maaülikool on põllumajanduse ja metsanduse valdkonnas maailmas paremuselt 54. ülikool
EMÜ: Põllumajandussektoris juhtuvatest tööõnnetustest jäetakse tihti teatamata
KESKKONNAAGENTUUR: Eestile on väljakutseks suur jäätmeteke ja selles sisalduva ressursi ebapiisav väärindamine
MAAELUVÕRGUSTIK: Arukate külade kogumik toob fookusesse kogukonnapõhised ja nutikad ettevõtmised Eesti maapiirkondadest
TOIDULIIT: Aastakonverentsil auhinnati Eesti parimaid toiduaineid
REM: 2024. aastal kannavad Eesti toidupiirkonna tiitlit Saaremaa, Muhu ja Ruhnu
LEADER infokiri 2024 (nr 4/133)
MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 8 (548)
MAAELUVÕRGUSTIK: Loodusturism kui elustiiliettevõtlus maapiirkonnas
UUS! Maaelu jutud #15: Sirje Kuusik – Säästvast maaturismist
SA KÜSK: NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
ARIA2024: Kandideerimine projektikonkursile "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu 2024" on avatud!
MAAELUVÕRGUSTIK: Jäätmekäitluse ja ringmajanduse teemaline õppereis Harjumaal
MAAELUVÕRGUSTIK: Põllumajandusjäätmete ja ringmajanduse teemaline seminar-õppereis Pärnumaal
METK: Esitluspäev FIE Airi Külvet juures “Tingimuslikkus ja ökokavad – 2023. aasta kogemus ja muudatused 2024. aastal”

2 logo maaeluvõrgustikule

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, seminar (at) metk.agri.ee
Maainfo