EST Maainfo Maaeluvõrgustiku teenistus Maainfo Maaeluvõrgustik Maainfo UUDISED
 
 
Maainfo
Kontakt
Maainfo
EST   Maainfo   ENG
 
  Maaeluvõrgustik
Maainfo
Maainfo
MAK 2014-2020 PROJEKTINÄITED
Maainfo
INFOKIRI VÕRGUKIRI
Maainfo
TASKUHÄÄLING "MAAELU JUTUD"
Maainfo
VEEBI TV
Maainfo
NÄITUSED
Maainfo
AVATUD TALUDE PÄEV 2024
Maainfo
ARUKAD KÜLAD
Maainfo
MAAPIIRKONDADE PIKAAJALINE VISIOON
Maainfo
KOHALIKU TOIDU VÕRGUSTIKUD
Maainfo
KESKKOND JA KESTLIKKUS
Maainfo
NAISED MAAPIIRKONNAS
Maainfo
EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIK
Maainfo
INFOMATERJALID
Maainfo
EESTI MAAELUVÕRGUSTIK 2014-2020
  INNOVATSIOONIVÕRGUSTIK
Maainfo
  LEADER
Maainfo
  Trükised
Maainfo
  Maaeluvõrgustiku teenistuse kontaktid
Maainfo

UUDISED

   

MAAELUVÕRGUSTIK: Naabritelt on alati midagi õppida (Kirderanniku Koostöökogu LEADER rahvusvaheline koostööprojekt)

13. mai 2022. a

Kirderanniku koostöökogu rahvusvaheline projekt “SE to NW: ESTFIN tourism trails“ 

Kirderanniku Koostöökogu korraldas LEADER rahvusvahelise koostööprojekti “SE to NW: ESTFIN tourism trails“ raames oma piirkonna väikeettevõtjatele õppereisi Soome. Projekti üheks eesmärgiks on turismiteenuste arendamine. Projekti Soome poolseks koostööpartneriks on Põhja-Soome lõuna osas asuv Suupohjan Leader tegevusrühm (Suupohjan Kehittämisyhdistys ry), mis tegutseb Kurikka linnas ning Isojoki, Karijoki, Kauhajoki ja Teuva vallas.

Kogu õppereis toimus Suupohjan Leader tegevusrühma piirkonnas. 

Endine hüdroelektijaam

Vanatehnika muuseum (Sähkölaitosmuseo), mis asub endises hüdroelektrijaamas, mis toimis 1919-1970 ning see oli esimene hüdroelektrijaam Soome maapiirkonnas. Muuseumis on vanu grammofone, raadioid, mobiiltelefone, trükimasinaid jm vana tehnikat.

   

Lauhanvuori-Hämeenkangas UNESCO maailma geopark ja Kauhaneva-Pohjakangas rahvuspark

Mis on geopark? See on rahvusvaheline kaubamärk ainulaadsete geoloogiliste kohtade jaoks. Geopargid edendavad geoloogilise pärandi kaitset, teadmiste edasiandmist ning ettevõtlust, mis lähtuvad kestlikust arengust. UNESCO maailma geopark on üks kolmest UNESCO piirkondlikust sihtkoha tunnustamisest, lisaks maailmapärandile ja biosfääri kaitsealadele..

  • Lauhanvuori-Hämeenkangas on esimene ametlik geopark Soomes, kokku on neid Soomes 4 (maailmas 177). Asub üheksa valla ja kolme maakonna piirides. Geopargi tegemisi korraldab MTÜ, kus liikmeteks on kõik 9 valda, kaasatud on piirkonna ettevõtjad ja MTÜd. Liikmemaks aastas tavainimesele on 35 eurot, ettevõttel u 200. Geopargis on tööl kolm inimest.
  • Arendamiseks taotletakse raha erinevatest fondidest, hetkel on suurim käimasolev projekt jalgrataste hankimine. Palju on ka metsa majandamisega seotud hankeid. Varasemalt on näiteks läbi viidud giidide koolitamise projekt.
  • Alustasid geopargiks saamise ettevalmistustega 2012. a ning alates 2015. a tegutsetakse riikliku geopargina. UNESCOle esitati taotlus 2016.a. Riikliku tunnustuse saamine on eeldus UNESCO nimistusse saamiseks.
  • Antud geopark asub ka rahvuspargi territooriumil, kuid see ei ole geopargiks saamise eeldus.
  • Eestis ei ole hetkel ühtegi riiklikku geoparki. Kümmekond aastat tagasi püüti Ida-Virumaal saada pankrannikule ja põlvkivile UNESCO geoloogilise pärandi staatust (pankrannik ja põlevkivi), kuid see jäi soiku. Loodetavasti andis õppereis tõuke see teema tuha alt välja kaevata. 
   

Loodusmatkakeskus

Lauhansarvi loodusmatkakeskus, mis asub geopargi territooriumil, avati 2000. aastal. Tegutsetakse ühistuna, kuhu kuuluvad ettevõtjad, kes selles piirkonnas tegutsevad. Peahoone on valla ehitatud ja antud rendile. Muud ettevõtmised geopargis:

  • Suvemajadel on erinevad omanikud ja neid renditakse välja. Sellega tegeleb looduskeskus, kes saab koristus- ja vahendustasu.
  • Suitsusaun on omaette MTÜ hallata.
  • Lisaks on piirkonnas õlletegijate MTÜ.
  • On ka külaselts, kelle hallata on tantsulava.
  • On MTÜ, kes on teinud golfiraja ja kabeli.

Ühingud toimivad liikmemaksudega, mis on liikme kohta 15-40 eurot aastas, samuti saadakse vahendeid sündmuste korraldamisest ja teenuste pakkumisest. Investeeringuteks taotletakse toetust LEADERist, vallast ja mujalt.

Elamussaunad rabas

Kammikyla Ruuhi turbarabas (Ruuhin nevä) on 80-aastane Erkki 15 aasta jooksul ehitanud rabasse elamussaunade kompleksi. Erkki sõnul „…on kõik looduslik ja midagi ei ole tehtud hästi.“ Kõik on majaperemehe enda välja mõeldud. Enne pensionile jäämist oli puidutisler, mistõttu ka mööbel selles kompleksis on Erki enda tehtud. Kompleksi on aidanud ehitada külalised mitmetest erinevatest maailma riikidest. 

   

Alpu Koivomäkin savann

Tegemist on püsinäitusega, mis koosneb erinevatest jäätmetest valmistatud elusuurustest loomadest, näiteks leiab sealt ninasarviku, kaelkirjaki , jääkaru perekonna, elevandi jne jne. Alpu on 83-aastane ning on taolisi loomi valmistanud 1993. aastast. Püsinäitus on alates 2017.a, enne seda rändas näitus ringi. Esimene näitus oli 1999. a Helsingis. Püsinäituse tegemiseks saadi Leader-toetust. Aktiivsed külaelanikud on loonud MTÜ Alpon savanni ystävät, mida veab aktiivne ja särav Loviisa Kautiainen, et aidata Alpul oma hobi ja loominguga tegeleda. Hetkel on käimas kõrvalmajja galerii, kohviku, väikese kaupluse ja koosolekuruumide ehitustööd.

Aastas käib näitust vaatamas ligikaudu 7000 inimest. Toimib vabatahtlike annetuste baasil.

   

Mökkid

Ööbimised olid erinevates mökkites ehk suvemajades. Kõik need asusid justkui mittekusagil, kuid olid väga mugavalt ja korralikud. Kõigis neis oli Soomele kohustuslik saun.

  • Esimene ööbimiskoht ehitati juba 1972, kuid tehti uuesti korda vahetult enne koroonat ehk tegutsetud on kaks aastat. Lisaks mökkile on perel ka kaks pitsakohta Kurikka linnas ja selle läheduses.
  • Külastasime Pihlanmäe majtusettevõtet: lihtsad suvemajad, mida kasutavad peamiselt kalastajad, kuna ettevõte asub jõe ääres. Aktiivne kalastusaeg on mai lõpust kuni augustikuu lõpuni.
  • Reisi viimasel päeval külastasime majutusettevõtet, mis asub endises külakoolis. Majas tegutses kool 1941-87. Kunagi oli külas lausa kaks kooli – ühes 50 last, teises 100. Nüüdseks on mõlemad koolimajad suletud ning külas elab vaid 15 last.
    • Tegemist pereettevõttega. Pere ostis selle 1995, samal aastal kui Soome liitus EL-iga, mistõttu tekkis võimalusi saada eurotoetusi. Maja avati külastajatele 2000.a – siin toimuvad kõik piirkonna perekondlikud sündmused ning majutuseks on 11 tuba 27 voodikohaga.
   

Suupohja LEADER

Suupohja LEADER tegutseb lõuna-põhjamaal ehk Põhja-Soome lõuna osas. Tegevusrühm loodi 1996. a. Hetkel üleminekuperiood ning kohe-kohe on valmimas uus strateegiakava. Selle perioodi (2014-2020) eelarve oli 11 miljonit eurot, millest 35% moodustab erarahastus. Sellel perioodil tehti ligikaudu 300 projekti. Tegevusrühmal on 200 liiget, liikmeks saavad olla ka eraisikud. Tegevusrühmas on tööl 7 inimest, lisaks üks praktikant ja üks praktikant on tulemas ka suveks.

Tegevusgrupil on käimas hetkel ka üks teine rahvusvaheline koostööprojekt Eestiga – noorte teemaline ning Eesist on partneriks Valgamaa Partnerluskogu.

Koostööprojekti koordinaatorid on: Ivika Maidre (Kirderanniku Koostöökogu, vt pildil paremal) ja Aili Majakangas (Suupohjan Leader, vt pildil vasakul). Aili on sündinud ja kooli käinud Eestis, kuid nüüdseks juba pea 25 aastat elanud Soomes. 


Aili ja Ivika
 


Suupohjan Leader kontoris

 

Aprill 2024
Tagasi Edasi
Maainfo

Päevakajalised asjad
Maainfo
MAAELUVÕRGUSTIK: Arukate külade kogumik toob fookusesse kogukonnapõhised ja nutikad ettevõtmised Eesti maapiirkondadest
TOIDULIIT: Aastakonverentsil auhinnati Eesti parimaid toiduaineid
REM: 2024. aastal kannavad Eesti toidupiirkonna tiitlit Saaremaa, Muhu ja Ruhnu
LEADER infokiri 2024 (nr 4/133)
MAAELUVÕRGUSTIK: Võrgukiri nr 8 (548)
MAAELUVÕRGUSTIK: Loodusturism kui elustiiliettevõtlus maapiirkonnas
UUS! Maaelu jutud #15: Sirje Kuusik – Säästvast maaturismist
SA KÜSK: NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
ARIA2024: Kandideerimine projektikonkursile "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu 2024" on avatud!
MAAELUVÕRGUSTIK: Jäätmekäitluse ja ringmajanduse teemaline õppereis Harjumaal
MAAELUVÕRGUSTIK: Põllumajandusjäätmete ja ringmajanduse teemaline seminar-õppereis Pärnumaal
METK: Esitluspäev Airi Külvet FIE’s “Tingimuslikkus ja ökokavad – 2023. aasta kogemus ja muudatused 2024. aastal”

2 logo maaeluvõrgustikule

 
 
Maainfo
  Jäneda, Tapa vald 73602, Lääne-Virumaa, seminar (at) metk.agri.ee
Maainfo